BELEDİYEMİZİN TARİHÇESİ

 

05.01.1999 Traih ve 23574 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bakanlar kurulunun 98/50404 sayılı kararıyla yeni tüzel kişiliğine kavuşan Taşkıran Belediyesi bu tarihten sonra yapılan ilk mahalli seçimler olan 18 Nisan 1999 seçimleri sonucu fiili olarak organlarını oluşturarak yeni tüzel yapısını aktif hale getirmiştir. Taşkıran’ın yaşamış olduğu bu ilk belediye seçimi sonucunda Refik ALBAYRAK‘ın Belediye Başkanlığında aşağıdaki isimlerde ilk belediye meclisini oluşturmuştur.

 

1-    Adem ERDOĞAN

2-    Ali Osman AĞIRMAN

3-    Cevat BAHADIR

4-    İsmail ÇELEBİ

5-    Mehmet ALBAYRAK

6-    Mehmet ALTINSOY

7-    Mikdat KURŞUN

8-    Recep ERDOĞAN

9-    Sabahattin ŞAHİN 

 

BELEDİYE TARAFINDAN BÜGÜNE KADAR GERÇEKLEŞEN HİZMETLER

 

19 Nisan 1999 sabahı yeni belediye olmanın heyecanıyla işine başlayan belediye organları bu güne kadar yaptıkları hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1) Yeni kurulan belediye teşkilatının fiili olarak faaliyete geçmesini ve halka hizmet etmesini temin etmek.

2) Beldemizin bundan sonra yapılacak her türlü çalışmasına alt zemin teşkil edecek halihazır harıta çalışmalarının başlatılıp sonuçlandırılması.

3) Halihazır harita çalışmalarının ardından belediye sınırları içindeki 215 hektar, yaklaşık 2.200.000 m2‘lik alanda imar çalışmalarının başlatılıp neticelendirilmesi.

4) Taşkıran Belediyesi sınırları içerisinde kadastro çalışmalarının başlatılması (çalışmalar 2000 yılı içerisinde başlamış olup, iki çalışma sezonunun sonunda askıya çıkacaktır.)

5) Beldemizin Elektrik şebekesinin yenilenmesi, merkezin aydınlanmasının  sağlanması,eskiye oranla trafo gücünün mevcudun üç katına çıkartılması.

6) Telefon şebekesinin % yüzünün yenilenmesi, santralin gücünün artırılması ve otomatik santrale dönüştürülmesi.

7) Beldenin 220 hektarlık alan üzerinde telsiz ve anons siste-minin kurulması

8) Beldenin muhtelif yerlerine genellikle yolların daha düzenli ve kullanılır olmasını temin için 1200 metre uzunluğunda ve ortalama 4 metre yüksekliğinde perde beton , ayrıca 250 metre uzunluğunda ve ortalama 4 metre yüksekliğinde taş duvar çalışmalarının yapılması.

9) Beldenin muhtelif yerlerinde menfez ve köprü  çalışmalarının yapılması 10m x 1.5m,  8m x 2.5 metre iki adet 10m x 4m ebadlarında köprü menfez yapılması.

10) Mahalle içi yollarımızın muhtelif noktalarında 1100 metre mesafede yol betonlama ve asfalt çalışmalarının yapılması.

11) Beldemizdeki Taşkıran Mustafa Özer İlköğretim okulunun bahçe düzenlenmesinin tamamlanması,ısınma sisteminin kalörifere dönüştürülmesinin sağlanması.

12) Beldemizizn Ağırmanlar ve Akyüzler semtlerinin toplam 6500 metrelik su şebekesinin yenilenmesi

13) Belde merkezinden merkez mezarlık ve ona bağlantılı Akyüzler semtinin 4500 metrelik yolunun tamamlanması

14) Merkez mezarlığımızın çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanması.

15) Orta Ağırmanlar semtinde 250 metrelik yol çalışmasının tamamlanması

16) 1700 metre mesafedeki Erdoğanlar semtini Bahadırlar semtine bağlayan bağlantı yolunun tamamlanması.

17) Beldemizin merkezinden kurtali semtine, oradanda Şahinler semtine bağlanacak ana yol çalışmalarının kurtali semtine kadar tamamlanması

18) Sağlık ocağı inşaatının ihale ettirilmesi ve işin kaba işçiliğinin bitirilmesi. İşin tamamının tamamlanıp hizmete açılması 2004 yılının Ekim ayında gerçekleşecektir.

19) Beldemizin merkezine dökülen ve beldemiz merkezi için tehlike arz eden Siron Dere  ıslah çalışmalarının önümüzdeki yıllarda devamını sağlamak

20) Belediyemizin vatandaşımıza sağlıklı hizmet aktarımını sağlayabilmek için makine parkı oluşturmak.

 
Makine Parkında Mevcut Araçlarımız:
 

1) Hidromek kazıcı yükleyici (1 adet)

2) As 950 Doç Kamyon (1 adet)

3) Ford Kamyon (1 adet)

4) Komrösör (1 adet)

5) Kartal Taksi (1 adet)

6) Harç karma makinesi (1 adet)

 
 

BELEDİYE FOTO GALERİ

 

 

 

Karadeniz FM
BeOnAir Radio
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trabzon'da Hava Durumu
Taşkıran Resmi Sitesi © Copyright - Tüm hakları saklıdır.